G-YLG4YTW91X 8145017921

Energetikai tanúsítvány, villamos biztonsági felülvizsgálat

Energetikai tanúsítvány, villamos biztonsági felülvizsgálat

2023-10-04 15:22:03

Energetikai tanúsítvány, villamos biztonsági felülvizsgálat


Azt sokan tudják, hogy ingatlan értékesítésekor az ingatlan energetikai jellemzőit tanúsítani kell, azonban jogszabály módosítás folytán tulajdonosváltáskor ma már a villamos berendezések felülvizsgálata is kötelező. Cikkemből kiderül, hogy mit kell tudni az energetikai tanúsítványról és a villamos biztonsági felülvizsgálattal kapcsolatban.


Mikor kell és mikor nem kell energetikai tanúsítványt készíttetni?


Az épület energetikai jellemzőit tanúsítani kell új épület építése, meglévő épület ellenérték fejében történő tulajdon-átruházása, vagy bérbeadása esetén.


Nem kell tanúsítványt készíteni például:

  • használatba vételi engedélyt megelőző tulajdon-átruházás esetén,
  • ha ugyanabban az ingatlanban résztulajdonnal rendelkező tulajdonos szerez ellenérték fejében további tulajdonrészt,
  • önálló, más épülethez nem csatlakozó, 50 m2-nél kisebb hasznos alapterületű épület (pl. 50 m2-nél kisebb családi ház) esetén,
  • évente 4 hónapnál rövidebb használatra szánt lakhatás és pihenés céljára használt épületre (pl. nyaraló) esetén,
  • ingatlan ingyenes átruházásakor (ajándékozás).

Jó tudni, hogy az energetikai tanúsítvány 5 évig hatályos.


Mit jelent a villamos biztonsági felülvizsgálat?


A 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet alapján a villamos biztonsági felülvizsgálat a villamos berendezések olyan, szakképzettséget igénylő ellenőrzése, amely alkalmas arra, hogy kimutassa, teljesíti-e az a vonatkozó szabványok vagy műszaki előírások valamennyi kritériumát, továbbá magába foglalja a villamos berendezés áramütés elleni védelmének és az általános szabványos állapotának (tűzvédelmi jellegű) vizsgálatát.


Mikor kötelező és mikor lehet elhagyni a villamos biztonsági felülvizsgálatot?

A vonatkozó rendelet alapján lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén felülvizsgálat végzendő bérbeadáskor és tulajdonosváltáskor (pl. adásvétel, ajándékozás), kivéve, ha a következő két feltétel együttesen teljesül:

  • fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem van, és
  • 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védettek a felhasználói berendezések.


Mit kell tartalmaznia az adásvételi szerződésnek?

Az ingatlan adásvételi szerződésnek tartalmaznia kell

  • annak rögzítését, hogy kell-e energetikai tanúsítványt készíteni,
  • a tanúsítvány azonosító kódját, és
  • a vevő nyilatkozatát arról, hogy az azonosító kód szerinti tanúsítványt vagy annak másolatát az eladótól átvette.

A villamosági felülvizsgálat vonatkozásában jogszabály nem írja elő, hogy a felülvizsgálat teljesítését vagy eredményét rögzíteni kellen az adásvételi szerződésben.

JOGI ISMERETEK
Mire jogosít az elővásárlási jog?
Mire jogosít az elővásárlási jog?
Az elővásárlási jog sokak számára hangzik ismerős kifejezésként. Sokan vannak, akik azt is tudják, hogy mit jelent. De biztos, hogy pontosan tisztában vannak a jogi következményekkel? Érdemes röviden áttekinteni néhány fontos szabályt!
Hogyan változik a tulajdonjog-fenntartás és függőben tartás az ingatlanoknál?
Hogyan változik a tulajdonjog-fenntartás és függőben tartás az ingatlanoknál?
2025. január 15. napjától fontos változások következnek be az ingatlan ügyekkel kapcsolatban. Ekkor hatályba lép az új ingatlan-nyilvántartási törvény. A változások sok területet érintenek. Többek között módosításra került a Polgári Törvénykönyv is. Miként változik meg a korábban már ismert tulajdonjog-fenntartás és függőben tartás? 
Minden, amit az elővásárlási jogról lemondó nyilatkozat kapcsán tudni kell
Minden, amit az elővásárlási jogról lemondó nyilatkozat kapcsán tudni kell
Egy osztatlan közös tulajdonú ingatlan adásvételének folyamata számos kérdést vet fel, amelyekkel nem árt tisztában lenni, mielőtt belevágnánk. Az egyik ilyen téma az elővásárlási jog, amely bizonyos esetekben másokat jogosít fel arra, hogy a vevő által kínált áron megvegyék az ingatlant. Az elővásárlási joggal kapcsolatos eljárást nem lehet megspórolni, mert a földhivatal ellenőrzi, hogy az eladó megismertette-e e a vevő ajánlatát a jogosultakkal.Legtöbbször azonban az elővásárlásra jogosultnak esze ágában sincs gyakorolni ezt a jogát és ezzel az eladó is tisztában van: ilyenkor a legkisebb adminisztrációs teherrel egy elővásárlási jogról lemondó nyilatkozat aláíratása jár.Ebben a cikkben részletesen bemutatom, hogyan készíthető el egy elővásárlási jogról lemondó nyilatkozat, milyen formában és tartalommal kell megírni, valamint azt is, hogy milyen jogi következményekkel járhat egy ilyen nyilatkozat megtétele.
Öt dolog, amit érdemes tudni az előszerződésről
Öt dolog, amit érdemes tudni az előszerződésről
A jog arra is ad lehetőséget, hogy abban állapodjunk meg egy másik személlyel, hogy egymással később szerződést fogunk kötni. Ilyen esetben beszélünk előszerződésről. Mik az előszerződés megkötésének következményei? Kikényszeríthető-e ez alapján a szerződéskötés? Lehet-e foglalót vagy más biztosítékot alkalmazni az előszerződésben?   
^